سرخط اخبار

با حضور وزیر جهاد کشاورزی/ پروژه آبرسانی به اراضی دشت هادیشهر در شهرستان جلفا آغاز شد

با حضور وزیر جهاد کشاورزی، فاز نخست پروژه آبرسانی از رودخانه ارس به دو هزار و 500 هکتار از اراضی دشت هادیشهر( توابع جلفا) آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری جلفا، همزمان با سفر ریاست جمهوری و هیات دولت به استان آذربایجان شرقی، وزیر جهاد کشاورزی آبرسانی به یکهزار هکتار از اراضی این دشت را افتتاح کرد.
برای اجرای این طرح که از پنج سال پیش آغاز و به دلیل نبود اعتبارات با کندی پیشرفت مواجه بود، طی دو سال گذشته از محل اعتبارات رودخانه مرزی بیش از یکهزار و یکصد میلیارد ریال توسط وزارت نیرو و سازمان آب منطقه ای آذربایجان شرقی هزینه شده است.
همچنین برای اجرای شبکه های فرعی، خطوط انتقال، جاده های دسترسی و احداث حوضچه بیش از 355 میلیارد ریال توسط وزارت جهاد کشاورزی هزینه شده است.
وزیر جهاد کشاورزی در آیین بهره برداری از این پروژه با بارا خرسندی از حضور در جمع مرزنشینان زحمت کش و کشاورزان پرتلاش جلفا و هادیشهر، این پروژه را عنایت ویژه مقام معظم رهبری و پیگیری مجددانه رئیس جمهور و هدیه ای از سوی دولت به مردم منطقه بیان کرد.
حجتی افزود: تعادل بخشی سطح ابهای زیرزمینی و جلوگیری از پایین رفتن تراز آبهای زیرزمینی نکته مهمی است که طی سه سال گذشته نوید بخش بوده بوده است.
وی تصریح کرد: متوقف کردن بیلان منفی پاین رفتن سطح آبها که سال به سال کف شکنی چاهها و افت دشت ها و ناپداری تولیدات کشاورزی را به دنبال داشت، در سال های اخیر رخ داده و این افتخار بزرگی است.
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سایه برنامه ریزی های دقیق و توجه ویژه، در بسیاری از نقاط شاهد بهبود سطح ایستایی آب و بازگشت به وضعیت سال های قبل هستیم و این جای امیدواری دارد.
حجتی وجود نعمت ها و امکانات فراوان در کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: باید با تبدیل ظرفیت های بالقوه به بالفعل و استفاده صحیح از امکانات، توسعه و پیشرفت کشور را سرعت بخشید.
وی افزود: امروز شاهد اثرات اشتغال، ارزش افزوده، تولید و ... در زندگی مردم هستیم و باید از این حیث شکرگزار خداوند باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد: با تداوم برنامه ریزی و تدبیر، شاهد توسعه وصف ناشدنی، شادمانی مردم توام با رفاه و... باشیم.
حجتی به موقعیت و امکانات موجود در منطقه مرزی جلفا اشاره و قرار گرفتن در دروازه ورود به قفقاز و اروپا و نعمت های فراوان خداوندی را مایه پیشرفت و توسعه این شهرستان بیان کرد.
فرماندار شهرستان جلفا نیز در این آیین با اشاره به سیاست دولت در استفاده حداکثری از امکانات و آب رودخانه های مرزی برای کار و فعالیت کشاورزی، تصریح کرد: این پروژه در سایه توجه ویژه دولت یازدهم و تخصیص اعتبارات لازم عملیاتی و تکمیل شد.
زاهد محمودی افزود: اجرا و تکمیل این طرح امید در کشاورزان منطقه را زنده کرده و نوید بخش تحولی شگرف در بخش کشاورزی است.
وی به ظرفیت ها و امکانات موجود در این شهرستان اشاره و وجود رودخانه پرآب ارس و اراضی مستعد کشاورزی را برای تحقق تولید و اشتغال کافی دانست.
فرماندار جلفا افزود: طی سال های اخیر و در دولت یازدهم توجه ویژه ای به توسعه صنعت آبزی پروری شده و قدم های مثبتی در این شهرستان برداشته شده است.
مدیرعامل آب منطقه ای استان آذربایجان شرقی هدف از اجرای این طرح را استفاده از حقآبه جمهوری اسلامی ایران از پتانسیل آبی رودخانه راس و تثبیت شغل و جلوگیری از مهاجرت در محدوده مرزی بیان کرد.
هاشمی تلاش برای افزایش عملکرد محصولات کشاورزی به میزان 118 هزار تن و رونق اقتصادی منطقه و ایجاد شغل بریا یکهزار و 650 نفر را از اهداف دیگر این طرح اعلام کرد.
وی افزود: الگوی کشت در این اراضی به صورت 30 درصد زراعت و 70 درصد باغ می باشد که با بهره برداری آن تحول بزرگی در تولید محصولات کشاورزی در شهرستان رخ خواهد داد.
طرح آبرسانی به اراضی بالادست رودخانه ارس در محدوده روستاهای تازه کند، گلفرج، طالب گلی، حیدرآباد، سیلگرد و شاهمار، شجاع، زاویه، لیورجان و سیه سران اجرا می شود.
شهرستان جلفا به واسطه بهره مندی از آب رودخانه ارس با اجرای پمپاژهای متعدد از این رودخانه به یکی از قطب های عمده تولید محصلات کشاورزی و باغی استان آذربایجان شرقی تبدیل شده است.

 

 

بازدید 458 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار مهم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اخبار تصویری

رنگ سایت

نوع قلم

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %