سرخط اخبار

نشست ستاد هماهنگی تجارت فرا مرزی آذربایجان شرقی به میزبانی جلفا برگزار شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار

پویایی اقتصاد و تجارت فرامرزی در گرو تحقق مدیریت واحد در گمرکات است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی  با بیان این اینکه آذربایجان شرقی پایلوت اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی است، گفت : همجواری با بازار 300 میلیون نفری CIS  و زمینه ورود و خروج کالا و خدمات از مرز، مزیتی منحصر به فرد در راستای پویایی اقتصاد و تجارت منطقه است.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری جلفا، علی نواداد در پنجمین جلسه ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی استان که در پایانه مرزی جلفا برگزار شد، افزود: اگر امورات گمرکی تسریع و تسهیل یابد و مدیریت واحد در مرز وجود داشته باشد می توان از این مزیت در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی بهره مند شد.

وی راه اندازی پنجره واحد تجارت فرامرزی و سامانه جامع گمرکی را در آسان سازی امور، افزایش شفافیت در سیستم و کاهش فساد سیستمی مهم دانست و گفت : افزایش صادرات و حضور کالای ایرانی در بازار های جهانی ، پویایی اقتصاد داخلی و تجارت فرامرزی را ممکن می کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی مدیریت واحد در گمرکات را زمینه ساز افزایش تولید داخلی دانست و گفت: چنانچه خدمات ارائه شده به صاحبان صنعت و سرمایه در مرز از کیفیت بالا برخوردار باشد تولیدات صادرات محور افزایش می یابد.

ناظر گمرکات آذربایجان شرقی در این نشست با اشاره به آمار صادرات از گمرکات استان در 5 ماهه امسال، اظهار کرد: بیش از 381 هزار تن انواع کالا به ارزش 361 میلیون دلار از مبادی گمرکی صادر شده است

عباس زاده عمده گروه کالاهای صادراتی در این مدت را سوخت های معدنی، مواد پلاستیکی، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، میوه و سبزی ، فراورده های خوراکی، چدن، آهن و فولاد، محصولات شیمیایی غیرآلی اعلام کرد.

وی افزود : این محصولات به 75 کشور دنیا از جمله عراق، گرجستان، ترکیه، افغانستان، ارمنستان، ایتالیا، اسپانیا، جمهوری آذربایجان، بلغارستان، پاکستان، یونان و امارات متحده عربی صادر شده است.

ناظر گمرکات آذربایجان شرقی با اشاره به میزان واردات از گمرکات استان نیز گفت : : کالاهای وارداتی در 5 ماه نخست امسال از نظر وزن 5 درصد کاهش و از نظر ارزش 9 درصد افزایش یافته است.

عباس زاده افزود : در راستای افزایش سطح خدمات گمرکی و توسعه تجارت فرامرزی تشریفات ترخیص تسهیل شده است.

سرکنسول ایران در نخجوان نیز در این نشست با تاکید بر همکاری بین بخشی در مرز گفت : برای تسریع در انجام خدمات مرزی و گمرکی نظام یکپارچه مدیریتی در گمرکات بسیار ضروری است.

منصور آیرم افزود : مناسبات تجاری و اقتصادی بدون روان سازی و بهبود شرایط گمرکی میان کشور ها امکان پذیر نیست و باید در راستای افزایش مبادلات تجاری و اقتصادی تسهیلات جدید گمرکی ایجاد شود.

فرماندار شهرستان جلفا نیز در این نشست با اشاره به اجرای طرح ساماندهی پایانه نوردوز و جلفا گفت : در راستای افزایش ترانزیت کالا و تردد مسافر از مرزهای شهرستان ، استقرار دستگاه های خدمات رسان و افزایش محدوده پایانه ها در دستور کار قرار دارد.

محمودی افزود : با توجه به اینکه جلفا و منطقه آزاد ارس دروازه ورود کالا و خدمات ایرانی به کشور حوزه قفقاز می باشد باید شاخص های گمرکی به ویژه پنجره واحد تجارت فرامرزی در این منطقه  عملیاتی شود.

وی با تاکید بر استقرار نیروی متخصص برای اجرای طرح پنجره واحد در گمرک جلفا، گفت : تسریع و تسهیل امورات گمرکی روند روبه رشد تجارت فرامرزی را تحقق خواهد بخشید.

 

بازدید 597 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار مهم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اخبار تصویری

رنگ سایت

نوع قلم

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %