سرخط اخبار

سرکنسول ایران در نخجوان با مسوولان شهرستان جلفا دیدار کرد

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در جمهور خودمختار نخجوان با امام جمعه و فرماندار شهرستان جلفا دیدار و گفتگو کرد.

 

 به گزارش روابط عمومی فرمانداری جلفا، در این دیدار سه جانبه که به مناسبت عید سعید فطر در محل دفتر امام جمعه در شهر جلفا برگزار شد؛ در خصوص مسایل فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بحث و تبادل نظر شد.

سرکنسول ایران در نخجوان با ارایه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در زمینه گسترش روابط فی مابین، از روند روبه رشد سطح همکاری ها طی دو سال اخیر ابراز امیدواری کرد.

" منصور آیرم" تلاش کشورمان برای هم افزایی و توسعه روابط با کشورهای مسلمان همسایه به خصوص در دولت یازدهم را ستود و افزود: در زمینه تبادل علمی و استاد دانشگاه و فعالیت های دینی و فرهنگی اقدامات موثری صورت گرفته که امیدوار کننده است.

وی اظهار کرد: از سال گذشته به منظوررفاه اتباع جمهوری نخجوان به خصوص بیماران در راستای گردشگری سلامت، خدمات پزشکی و دارویی توسط علوم پزشکی تبریز در آن جمهوری انجام یافته است.

سرکنسول ایران در نخجوان با اشاره به اجرای نیروگاه برق آبی بر روی رودخانه ارس در محدوده شهرستان جلفا و انجام تعهدات طرف آذری، بر ضرورت پیگیری و انجام تعهدات کشورمان در این خصوص تاکید کرد.

آیرم" ادامه د اد: اهتمام و علاقه دو طرف برای تقویت همه جانبه روابط جدی است و با سرعت قابل توجه پیش می رود.

وی از راه اندازی قطار مسافری در مسیر نخجوان – مشهد خبر داد و افزود: این توافق در پیشبرد همکاری های فرهنگی موثر خواهد بود.

وی به سفر قریب الوقوع دکتر روحانی به جمهوری آذربایجان اشاره و تصریح کرد: در این سفر بر حل بسیاری از مسایل و توسعه روابط فی مابین و گسترش همکاری ها تاکید خواهد شد.

امام جمعه شهرستان جلفا در این نشست با اشاره به مشترکات فرهنگی و دینی کشورمان با مردم شیعه جمهوری خودمختار نخجوان، بر تقویت همکاری ها تاکید کرد.

حجت الاسلام علی انتظاری اظهار کرد: متاسفانه در برهه ای از زمان غفلت از کشورهای همسایه سبب بازشدن جای پا برای کشورهای معاند اسلام در این کشورها شده است.

وی افزود: کمک های بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران به کشورهای همسایه از جمله جمهوری خودمختار نخجوان می توانست آثار پرباری  داشته باشد که این چنین نشده است.

امام جمعه جلفا به علاقه شدید مردم مسلمان جمهوری نخجوان به مسایل اسلامی و فرایض دینی اشاره و تصریح کرد: متاسفانه نفوذ و شیطنت برخی کشورها، در روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اسلامی تاثیر عکس داشته است.

حجت الاسلام انتظاری بر ضرورت کار فرهنگی و تقویت بنیه های دینی و اعتقادی توسط سفارت خانه و کنسولگری های کشورمان در بلاد اسلامی تاکید کرد و گفت: غفلت از این امر پیآمدهای ناگواری به دنبال خواهد داشت.

وی آمادگی شهرستان جلفا را برای پذیرش طلبه در حوزه های علیمه خواهران و برادران از کشورهای همسایه برای تحصیل در علوم اسلامی اعلام کرد.

فرماندار شهرستان جلفا نیز با اشاره به رویکرد دولت یازدهم در تقویت مناسبات با کشورهای اسلامی به خصوص همسایگان، اظهار کرد: دولت تدبیر و امید سیاست تعامل و تلاش برای حل مسایل با کشورهای همسایه را در پیش گرفته است.

زاهد محمودی افزود: در راستای همکاری های دو جانبه با کشور آذربایجان، اقدامات خوبی به خصوص در سهولت تردد اتباع دو طرف در مرزها اجرایی شده است.

وی حمایت های ویژه جمهوری اسلامی ایران از ملت های مسلمان کشورهای همسایه را مورد تاکید قرار داد و ضرورت انجام فعالیت های اقتصادی و علمی در کنار فعالیت های فرهنگی را خواستار شد.

نخجوان در ترکیب کشور آذربایجان یک جمهوری خودمختار است که پیوستگی ارضی و جغرافیایی با پیکره اصلی خاک جمهوری آذربایجان ندارد.

این جمهوری خودمختار از جنوب و شمال غربی با جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه و از شمال و شمال شرقی به جمهوری ارمنستان محدود شده و با جمهوری اسلامی ایران ۱۶۳ کیلومتر مرز مشترک دارد.

خطوط مرزی نخجوان با جمهوری اسلامی ایران طی معاهده ترکمنچای مشخص شده‌است و مرزهای این جمهوری با  ترکیه و جمهوری ارمنستان به موجب موافقت‌نامه «قارص» مشخص گردیده‌است.

به دنبال مناقشه قره باغ و قطع ارتباط این جمهوری با  باکو مرکز جمهوری آذربایجان، ارتباط زمینی 400 هزار نفر سکنه این جمهوری از طریق خاک جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر شده است.

هم اکنون روزانه هزاران تبعه این جمهوری از طریق مرز جلفا برای انجام امورات زندگی از جمله درمان وارد کشورمان می شوند.

بازدید 532 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار مهم
مدیر سیستم

مدیر سیستم: ارژنگ فری

وبگاه: arashost.com
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اخبار تصویری

رنگ سایت

نوع قلم

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %