سرخط اخبار

مسایل و مشکلات بهداشت و درمان شهرستان جلفا بررسی شد مطلب ویژه

در نشست رئیس مرکز بهداشت آذربایجان شرقی با مسوولین شهرستان جلفا، مسایل و مشکلات بهداشتی و درمانی در سطح منطقه بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری جلفا، در این نشست فرماندار جلفا به همراه معاون سیاسی و اجتماعی، رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان با رئیس مرکز بهداشت استان و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص آخرین وضعیت مسایل بهداشتی بحث و تبادل نظر کردند.

اکیپ ارزیابی بهداشتی استان از تعدادی مراکز درمانی و بهداشتی، بهداشت محیط، مراکز اقامت پزشکان و وضعیت عمومی بیمارستان دکتر ساجدی هادیشهر بازدید و موارد را پس از جمع بندی در نشستی با فرماندار شهرستان مطرح کردند.

نبود شبکه فاضلاب شهری هادیشهر و مشکلات جانبی ناشی از آن، کاستی ها در دفع زباله های شهری، معضل سگ های ولگرد، وضعیت نامطلوب کلرزنی آب شرب به خصوص در روستاها، وضعیت نابسامان کشتارگاه هادیشهر و بازارهای هفتگی، کنترل بیماری های واگیردار به خصوص در نقاط روستایی و مرزی و توریسم درمانی از مباحثی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گزارش روابط عمومی فرمانداری جلفا حاکی است؛ معضلات اجتماعی و بهداشتی ناشی از سگ های ولگرد، دفع غیر اصولی پسماندهای شهری و روستایی، نبود نظارت کافی بر اغذیه فروشی ها و رستوران ها، نبود مراکز درمانی تخصصی و تجهیزات لازم در شهرستان و دسترسی نداشتن روستاییان به امکانات پزشکی و درمانی، نبود پزشک ثابت در اکثر روستاها که نظام ارجاع را تحت الشعاع قرار داده است، وضعیت نامطلوب بهداشت بازارهای هفتگی، مراکز تفریحی و ورزشی از مشکلات مجموعه بهداشت و درمان جلفا می باشد که امید می رود با مساعدت مسوولان رفع شود.

تنها بیمارستان شهرستان جلفا به دلیل قرار گرفتن در هادیشهر و فاصله زمانی زیاد با نقاط حادثه خیز و در کنار آن کمبود امکانات اورژانسی از جمله بین راهی، امکان امداد رسانی پزشکی را در مواقعی کند و حتی ناممکن ساخته است که لازم است تدبیری اندیشیده شود.

در این نشست در خصوص مباحث مذکور تصمیمات سازنده و کارگشایی گرفته شد که از جمله می توان به طرح عقیم سازی سگ های ولگرد، پیگیری مشکلات کشتارگاه هادیشهر و فاضلاب شهری هادیشهر اشاره کرد.

با استقرار منطقه آزاد ارس و به تبع آن توسعه روز افزون مراکز تجاری که افزایش حضور گردشگران در این منطقه را به دنبال داشته است، توجه به زیرساخت های بهداشتی و درمانی و ارتقای کیفیت خدمات درمانی و بهداشتی را بیش از پیش ضروری ساخته است.

سازمان منطقه آزاد ارس در این راستا اقدامات مطلوبی را شروع کرده  که با توجه به نتایج دراز مدت برخی خدمات، لازم است تدابیری برای کوتاه مدت به خصوص در زمینه توریسم درمانی نیز اتخاذ شود.

شهرستان جلفا با 56 هزار نفر جمعیت در فاصله 125 کیلومتری تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع شده و از طریق رودخانه ارس با جمهوری خودمختار نخجوان و جمهوری ارمنستان مرز مشترک دارد.

 

بازدید 534 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار برگزیده
مدیر سیستم

مدیر سیستم: ارژنگ فری

وبگاه: arashost.com
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اخبار تصویری

رنگ سایت

نوع قلم

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %