سرخط اخبار

فرماندار جلفا: برنامه ریزی برای پدافند غیرعامل امری ضروری است

فرماندار شهرستان جلفا گفت: برنامه ریزی اساسی پدافند غیرعامل با توجه به شرایط کنونی ضروری است و باید در راستای ارتقاء ضریب امنیت و شاخص های امنیتی برنامه ریزی شود.

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری جلفا زاهد محمودی در نشست کارگروه پدافند غیرعامل این شهرستان اظهار داشت: آشنایی با اصول پدافند غیرعامل در هر برهه ای از انقلاب لازم بوده و برای آیده نیز باید برنامه ریزی دقیق صورت گیرد.

وی با اشاره  فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای دستورالعمل های پدافند غیرعامل، تصریح کرد: دولت تدبیر و امید این دستورالعمل ها را در اولویت برنامه ها قرار داده است.

فرماندار جلفا ادامه داد: پدافند غیرعامل در حوزه های عمرانی و مقابله با جنگ سایبری و فضای مجازی بیش از زمان دیگری لازم است و دستگاههای ذیربط باید در این زمینه نقش آفرینی کنند.

محمودی کاهش آسیب پذیری در اتفاقات طبیعی و صرفه جویی در هزینه های انسانی و تسلیحاتی را از اهداف پدافند غیرعامل بیان کرد.

وی به موقعیت ویژه شهرستان جلفا اشاره کرد و گفت: این شهرستان از لحاظ موقعیت جغرافیایی و مرزی بودن یک منطقه حساس بوده و آمادگی تمامی عوامل در بروز هر نوع حادثه طبیعی و غیرطبیعی باید به صورت ویژه باشد.

امام جمعه شهرستان جلفا نیز در این نشست با اشاره به آیات قرآنی و روایات اسلامی، پدافند غیرعامل را برای بقای نسل بشریت مهم و حیاتی دانست.

حجت الاسلام انتظاری اظهار داشت:در پدافند غیرعامل بایستی سیاست های اقتصاد مقاومتی خطمشی برنامه ریزان باشد.

وی اجرای سیاست های پدافند غیرعامل را وظیفه یک نهاد یا دستگاه اجرایی ندانست و تصریح کرد: همه باید در نهادینه شدن فرهنگ مقابله با بلایای طبیعی و غیرطبیعی نقش آفرینی کنند.

در این نشست تجهیز اماکن دولتی و مدارس به سیستم دوگانه سوز، آموزش اصول پدافند غیرعامل در مدارس و دانشگاهها و آمادگی تمامی دستگاهای خدمات رسان به تصویب رسید.

پدافند غیرعامل یا دفاع غیرعامل (Passive Defense)‏ به اقداماتی اطلاق می شود که به کارگیری جنگ افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.

پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفا با بهره گیری از فعالیت های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است. اقدامات پدافند غیرعامل شامل پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، فریب، مکان یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفاء، ماکت فریبنده و سازه های امن است.

در پدافند غیرعامل تمامی نهادها، نیروها، سازمان ها، صنایع و حتی مردم عادی می توانند نقش موثری ایفا کنند در حالیکه در پدافند عامل مانند سیستم های ضدهوایی و هواپیماهای رهگیر، تنها نیروهای مسلح مسئولیت برعهده دارند.

از چهارم تا دهم آبانماه به عنوان هفته پدافند غیرعامل نامگذاری شده است.

 

بازدید 456 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در رویدادها
مدیر سیستم

مدیر سیستم: ارژنگ فری

وبگاه: arashost.com
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اخبار تصویری

رنگ سایت

نوع قلم

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %